bromma2014-wide2

SMHI varslade om regn, norska motsvarigheten lovade sol – båda fick rätt! Den årliga träffen på Bromma Halkbana var denna gång hyfsat välbesökt, och styrelsegänget hade fullt upp mest hela tiden – vår klubbordförande basade över korvarnas tillblivelse iklädd regnrock – om det var för regnet eller dom nyfikna getingarnas skull förtäljer inte historien…

Delar bytte ägare, erfarenheter delades och folk man ”mött” på olika forum på nätet fick plötsligt ansikten. Träffen besöktes även av folk som själva inte äger någon koja men även av utländska Mini-intresserade, bland annat från Polen.

bromma2014-swapmeet

Och så var det ju en massa aktiviteter – flest rätt på den obligatoriska tipspromenaden hade Kjell-Arne Stamvall tätt följd av unga Hedda Kjellberg…
Men kanske mest imponerande insats under dagens tävlingar var Martin Degens utklassningsseger i Hundkojekampen som gick ut på några delmoment på tid, däribland i- och urskruvande av tändstift. Endast 15 sekunder behövde han för samtliga delmoment, men det var nog pricksäkerheten med ölunderläggen som avgjorde – varje träff gav nämligen 10 sekunders tidsavdrag.

Det var ju även konbanetävling, där man körde två varv med sin bil och målet var att köra båda varven lika snabbt (eller långsamt). Bäst i denna gren var dessa:

Bästa raceway
1. Differens 0.34 sekunder (40.68s samt 40.34s) – Göran von Strokirch i sin Traveller
2. Differens 0.56 sekunder (55.85s samt 56.41s) – Janne Engvall i Moke
3. Differens 1.27 sekunder (53.27s samt 54.54s) – Peter Kronsell i Mini 1000bromma2014-konbana

Men – mest prestigefyllt är ju ändå att åka hem med en pokal tack vare det slit man lagt ner på sin bil. Här är pristagarna i dom två olika klasserna, Bästa Original samt Bästa Custom, vilka utsågs av besökarna genom röstning:

Bästa Original
1. Gräddvit Cooper -62, Bengt-Olov BOA Andersson
2. Blå Cooper S -64, Börje Jansson
3. Grön Cooper S -67, Kjell-Arne Stamvall
bromma2014-original

Bästa Custom
1. Vit Saloon -75, Marcus Brottman
2. Turkos Saloon -66, Anders Eklundh
3. Gul Traveller -64, Göran von Strokirch
bromma2014-custom

Ni som inte var där – väl mött nästa år på någon av våra träffar! Eller varför inte redan i år – Mini Memorial den 4:e oktober lurar ju fortfarande nånstans framme i kalendern – tro det eller ej, snart är hösten här…

/Magnus Igelström

bromma2014-wide1

1 comment

  1. Trevlig träff på Bromma,hoppas att det kommer många
    kojor till Eskilstuna på söndag.
    Mecan Racing

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.